NIEKOĽKO INFORMÁCIÍ O MESTKEJ ČASTI

STROJÁRENSKÁ ŠTVRŤ

Strojárenská štvrť patrí k najstarším častiam mesta Považská Bystrica. Pôvodne vznikala ako ubytovacia kolónia pre zamestnancov zbrojovky, neskôr známych ako Považské strojárne. Štvrť priamo susedí s areálom bývalých strojární, ktorý má rozlohu takmer 12 hektárov a v čase najväčšej slávy tu bolo zamestnaných zhruba 12 000 zamestnancov. V turbulentných rokoch po zmene režimu sa strojárne dostali do konkurzu a následne skrachovali, dnes je však už areál zaplnený súkromnými firmami a zamestnanie tu nachádza viac ako 6000 ľudí. 

Strojárenská štvrť je však dôležitou mestskou časťou aj z iných dôvodov: na jej území sa nachádza železničná stanica, autobusová stanica, školský kampus, kde je koncentrovaná väčšina stredných škôl mesta, základná a materská škola, základná umelecká škola - výtvarný odbor, evanjelický kostol, okresný súd, dom kultúry, kultúrno-vzdelávacie centrum, dve medicínske centrá, veľký športový kampus s futbalovým štadiónom, tréningovými ihriskami, zimným štadiónom, tenisovými kurtami a krytou plavárňou.

Pôvodne sa nachádzalo v Strojárenskej štvrti aj prvé mestské kúpalisko, ktoré bolo neskôr zrušené, či jedna z vôbec prvých sáun na Slovensku. Dnes však už ani jedno z týchto rekreačných zariadení neexistuje.

Dôležitosť štvrte kedysi podčiarkovalo fungovanie jedného z najhonosnejších domov kultúry v bývalom Československu. Do užívania verejnosti bol odovzdaný v roku 1969. Spojovacím koridorom bol prepojený s bývalým spoločenským domom, v zázemí ponúkal niekoľko sál na kultúrne vyžitie. Hlavná divadelná sála so 400 miestami na sedenie bola (a dodnes je) naozaj unikátna: jej súčasťou bolo orchestrisko, otočné pódium - tzv. točňa, bohatý svetelný park či naozaj veľkorysé zázemie pre hercov či iných umelcov. Táto sála slúžila v prípade potreby aj ako panoramatické kino. Druhou veľkou sálou budovy je estrádna sála, ktorá slúžila na koncerty, diskotéky či honosné plesy. V prípade koncertov na sedenie poskytovala zázemie až pre 700 divákov. Treťou krásnou miestnosťou je malá komorná sála, známa ako bábková sála, určená pre komorné divadelné a hudobné vystúpenia, s kapacitou takmer 120 miest na sedenie. 

Okrem troch hlavných sál dom kultúry ponúkal mnoho tréningových miestností, v spojovacom koridore výstavnú miestnosť, zázemie pre umelecké súbory či pobočku knižnice, unikátom celého komplexu sú dodnes vynikajúco pracujúce akustické stropy, ktoré navrhol syn známeho dizajnéra Jindřicha Halabalu. V hlavnej budove domu kultúry to boli navyše všade prítomné krištáľové svietidlá, luxusné tapisérie či zlatými niťami pretkávané opony. Dom kultúry - ako mnohé iné podobné stavby - čakali po zmene režimu neradostné udalosti - strata svojej funkcie a postupné chátranie. Od roku 2021 je majiteľom budovy Mesto Považská Bystrica, ktoré sa snaží o postupnú rekonštrukciu, v časti spojovacieho koridoru sídli kultúrno-vzdelávacie centrum Cooltajner.

Unikátnymi sú aj športový a školský kampus. V tom športovom tvorí dominantu futbalový štadión, ktorý bol otvorený v roku 1963 a svojho času mal kapacitu 20 tisíc divákov. Neskôr pribudli ďalšie tréningové plochy, basketbalové ihriská, hádzanárske ihriská, zimný štadión, tenisové kurty, krytá plaváreň či džudistická a zápasnícka telocvičňa. Ako už bolo spomínané, kampus dopĺňalo svojho času aj letné kúpalisko a saunová budova. Jediné, čo sa do kampusu nezmestilo, bola športová hala, ktorá napokon vyrástla na sídlisku SNP.

Centrum Strojárenskej štvrte tvorí jeden z najväčších parkov v meste - Park mládeže, alebo tiež Park Ivana Kraska, alebo jednoducho park pri slnečných hodinách, ktoré sú umiestnené v strede parku. Druhý park štvrte je situovaný pri Orlovskom moste a pamätníku SNP, kde sa kedysi nachádzala socha generála Milana Rastislava Štefánika v nadživotnej veľkosti.

© 2023 VMČ Strojárenská štvrť| Všetky práva vyhradené
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma!